ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 DEJ

ALTERNATIVA EDUCAȚIONALĂ ,,STEP-BY-STEP,,

Deviza noastră este:

,,NĂSCUT PENTRU A REUȘI!,,

Școala Gimnazială Nr. 1, Dej, este singura școală din localitatea noastră în cadrul căreia funcționează alternativa educațională ,,Step-by-step,, adică ,,pas cu pas,,.

Programul Step-by-step are ca piatră de temelie ,,educația centrată pe elev,,.

Mediul de desfășurare al activităților în această alternativă este prietenos, astfel încât copilul se simte ca acasă, permițând comunicarea între copii și o relație mai apropiată între cadru didactic și elev.

Imagine1 (2)        DSCN1378        Imagine3

Individualizarea este facilitată și de organizarea învățării pe centre de activitate, fiind o continuare a activităților din grădiniță. Alternativa ,,Step-by-step,, respectă întru totul programa de învățământ pentru ciclul primar.

Copiii au un program zilnic de 8 ore în care, la mijlocul zilei servesc masa de prânz în comun, la cantină, costul mesei pe zi fiind de 5,5 lei (felul I, felul II și desert). Apoi își continuă programul școlar până la orele 16, fără alte costuri din partea părinților. Pe parcursul celor 8 ore, copiii sunt supravegheați și îndrumați de două cadre didactice cu experiență în domeniu, profesor învățământ primar Mureșan Mihaela și profesor învățământ primar Federiga Lăcrămioara.

s        DSCN1373        Imagine12

Alternativa ,,Step-by-step,, urmărește ca fiecare copil să devină încrezător în forțele proprii, să-și dezvolte aptitudini cognitive, emoționale, artistice, fizice,   teoretice și practice, dar mai ales îi încurajează pe elevi ,,SĂ ÎNVEȚE CUM SĂ ÎNVEȚE,, , deviza alternativei fiind ,,NĂSCUT PENTRU A REUȘI!,,

Informații suplimentare puteți obține de la cele două doamne învățătoare, la Școala Gimnazială Nr. 1 și pe site-ul www.școala1dej.ro.

MOMENTE DIN ACTIVITATEA CLASEI STEP-BY-STEP: