Misiunea și viziunea școlii
Misiunea și viziunea școlii urmăresc progresul fiecărui elev, cu accent pe calitate şi performanţă, pe ghidarea elevilor în dezvoltarea gândirii, creativităţii, inteligenţei şi sensibilităţii artistice, astfel încât fiecare să-şi atingă potenţialul maxim.
Scurt istoric
Şcoala cu clasele I-VIII, nr. 1, Dej este cea mai veche şcoală din oraş. Funcţionează în două corpuri de clădire: unul în Piaţa Bobâlna nr. 14, celălalt pe strada Mărăşeşti nr. 2. Clădirea principală din Piaţa Bobâlna a fost construită în 1870. La început, a fost Şcoală Confesională de Băieţi, apoi Şcoală Confesională de Fete şi grădiniţă, până la naţionalizare.

building      După naţionalizare a devenit Şcoala de Stat Mixtă Maghiară cu clasele I-XI. Începând cu anul 1959 s-a transformat în Şcoala Generală nr. 1 cu secţie maghiară, clasele de liceu fiind mutate la actualul Colegiu Naţional „Andrei Mureşanu”. Clădirea din strada Mărăşeşti nr. 2, cunoscută sub numele de Palatul Voith a fost construită la sfârşitul secolului al XIX-lea cu destinaţia hotel şi restaurant. În anul 1921 a fost naţionalizată, păstrându-se destinaţia de hotel. Din 1924 până în 1959 într-o parte a clădirii a fost amenajat un internat pentru elevii din zona Dej, urmând ca aceasta să fie anexată Şcolii nr. 1.

În 1977 se desfiinţează Liceul nr. 2 şi se uneşte cu Şcoala nr. 1, funcţionând astfel cu clasele I-X şi liceu seral. La 1 septembrie 1990 se reînfiinţează Liceul Teoretic „A. P. Ilarian”, Şcoala generală nr. 1, Dej devenind Şcoala cu clasele I-VIII, nr. 1, Dej. În anul 2010 i-a fost arondată şi şcoala din cartierul Ocna Dej.
Resurse materiale
Școala noastră dispune de o bază materială adecvată procesului instructiv educativ:
38 de săli de clasă cu mobilier modular
Cabinet de informatică
Laboratoare de chimie, biologie, matematică, limbi străine, istorie
Săli de clasă amenajate pentru alternativa Step by Step
Săli de clasă dotate cu tablă interactivă, calculator şi imprimantă
24 de calculatoare legate în reţea
Club şcolar
Cabinet de asistenţă psihopedagogică
Sală de sport
Mijloace de învăţământ moderne: DVD-uri, videorecordere, videoproiectoare, televizoare, casetofoane, CD-playere